AKTIVNÍ ZÁLOHA | KVV hl. m. Praha
top of page
Nezařadit
BS
az.gif

Aktivní záloha

Občan (voják v záloze) mimo stav ohrožení státu nebo mimo válečný stav může dobrovolně převzít výkon branné povinnosti, pokud písemné požádá o zařazení do aktivní zálohy (nejdříve dnem, v němž dosáhne věku 18 let) příslušné krajské vojenské velitelství. Občan v žádosti uvede kromě obecných náležitostí podání podle správního řádu také rodné číslo a adresu pro doručování....celý článek>>

Kurz základní přípravy pro zájemce o službu v AZ je organizován v délce 6 týdnů u Velitelství výcviku - Vojenské akademii ve Vyškově, zpravidla 4x ročně.  Na základě žádosti vojáka je možno přípravu absolvovat ve dvou částech po 3 týdnech....celý článek>>

Kdo nemůže být zařazen do Aktivní  zálohy

 

§ 34 zákona 45/2016 Sb.

Nezařazení do aktivní zálohy

    Do aktivní zálohy se nezařazuje voják v záloze, kterému se podle § 25 odst. 1 a 2 branného zákona stanoví výjimka z povinnosti dostavit se k odvodnímu řízení a vykonávat mimořádnou službu.

§ 25 zákona 585/2004 Sb.

Výjimky z povinnosti dostavit se k odvodnímu řízení a vykonávat mimořádnou službu.

(1) Poslanci a senátoři Parlamentu, členové vlády, soudci Ústavního soudu, prezident, viceprezident a členové Nejvyššího kontrolního úřadu, členové bankovní rady České národní banky, občané ve funkcích s diplomatickými a konzulárními výsadami a imunitami, hejtmani krajů, primátor hlavního města Prahy, ředitelé krajských úřadů a ředitel Magistrátu hlavního města Prahy se po dobu výkonu funkce k odvodnímu řízení a k výkonu mimořádné služby nepovolávají. 
 
(2) Příslušník bezpečnostního sboru se po dobu trvání služebního poměru nepovolává k odvodnímu řízení nebo k výkonu mimořádné služby; obdobně to platí i pro zaměstnance České republiky zařazeného k výkonu práce v bezpečnostním sboru (§1, zákona 361/2003 Sb.). 

 

(3) Strážník podle zákona o obecní policii se po dobu trvání pracovního poměru k obci, k níž je v základním pracovněprávním vztahu nepovolává k odvodnímu řízení nebo k výkonu mimořádné služby, to neplatí pokud je zařazen do aktivní zálohy.


(4) Těhotná žena se k odvodnímu řízení a k výkonu mimořádné služby nepovolává. Žena nebo muž pečující o dítě do 3 let smějí být povoláni k odvodnímu řízení jen se svým souhlasem. Žena nebo muž pečující o dítě do 8 let se k výkonu mimořádné služby nepovolávají; to platí obdobně i pro osamělou ženu a osamělého muže, kteří pečují o dítě, které nedosáhlo věku 15 let. 

 

§ 1 zákona 361/2003 Sb.

Předmět úpravy a rozsah působnosti 

    (1) Tento zákon upravuje právní poměry fyzických osob, které v bezpečnostním sboru vykonávají službu (dále jen "příslušník"), jejich odměňování, řízení ve věcech služebního poměru a organizační věci služby (dále jen "služební vztahy"). Bezpečnostním sborem se rozumí Policie České republiky, Hasičský záchranný sbor České republiky, Celní správa České republiky, Vězeňská služba České republiky, Generální inspekce bezpečnostních sborů, Bezpečnostní informační služba a Úřad pro zahraniční styky a informace. 

bottom of page